#Reprezentant ST – Julia Pinkowska

          Miesiąc marzec ogłaszamy miesiącem Julii Pińkowskiej współpracującej z nami od... tak długo że Studia Teatr jeszcze nie było 😉

63-cia "Proscenitka" (do Teatru Słowa Proscenium przyjęta w 2013 r.) o swojej długiej już przygodzie ze sztuką Żywego Słowa opowiadała tak:

...

...

Motto:

,,Celuj w księżyc, bo nawet jeżeli nie trafisz, będziesz między gwiazdami.”

Staram się zawsze mierzyć wysoko i dawać z siebie jak najwięcej. Niektórzy uważają, że to niezdrowe podejście, ale mi dużo w życiu dało.

Ten cytat nauczył mnie też, że nie warto ufać temu co opublikowane w internecie. Kiedy pierwszy raz natknęłam się na te słowa, były one przypisane książce ,,Pachnidło: Historia pewnego mordercy” autorstwa Patricka Süskinda. Jednak gdy przeczytałam tę książkę, którą swoją drogą wszystkim polecam, okazało się, że nigdzie tych słów nie ma. A "internet" sam się pogubił i przypisuje moje motto wielu różnym autorom, Fryderykowi Nietzsche czy Normanowi Peale.

Co robię na co dzień?

Trwa sezon oscarowy, więc obecnie oglądam dziesiątki filmów, zawalam swój pokój notatkami z każdego z nich i oglądam po nocach wywiady z twórcami, próbując analizować najbardziej nurtujące fragmenty. Poza tym, przygotowuję się do zbliżających się konkursów – Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Manewrów Scenicznych Wojska Polskiego. A z początkiem marca powrócę do szkolnej rzeczywistości i mnóstwa zaległych prac, za które miałam się zabrać w ferie. Ale kto by się tam przejmował? Cytując trzecią klasę z mojej szkoły: ,,Przecież nic się nie stanie, jak nie zdasz matury.” 😉

Dlaczego teatr?

Jak byłam mała, moja mama zabierała mnie na wszystkie spektakle wystawiane w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga. Nie było chyba takiego, którego bym nie widziała. Szczególnie w pamięć zapadła mi ,,Pipi Pończoszanka”, na którą namiętnie ciągałam moją mamę niezliczoną ilość razy. I tak się zaczęło. A jak raz się utknie w teatrze, to nie można z niego tak po prostu wyjść.

Skąd pomysł na konkursy?

Kiedy w mojej podstawówce organizowany był pierwszy etap Małego Konkursu Recytatorskiego nie mogłam przegapić okazji, żeby zaprezentować mój ukochany wiersz Jana Brzechwy ,,Żuk”. Ostatecznie nie mówiłam tego utworu na konkursie, nie mam pojęcia dlaczego. Ale właśnie wtedy – ponad 10 lat temu - trafiłam do pani Iwonki. Przyszły czasy moich pierwszych saportów ,,Plastusiowym pamiętnikiem”, a później konkursów. Nie wiem dlaczego. Może, żeby się sprawdzić? Albo rozwijać? Myślę, że nieważny jest powód, dla którego zaczęłam brać udział w konkursach, ale dla którego nadal to robię. Czyli dla wspaniałych ludzi, których poznaję, szczególnie podczas każdego Jesiennego Turnieju Recytatorskiego.

...ważny dla mnie autor, poeta, prozaik.

Czytam wszystko, co mi wpadnie w ręce i zazwyczaj są to całkowicie różni autorzy. Od oczywiście Antoine de Saint-Exupéry’ego (,,Mały Książę”), poprzez Lwa Tołstoja (,,Anna Karenina”), kończąc na chociażby wspomnianym Patricku Süskindzie. Jako Proscenitka, nie mogę przecież nie wspomnieć Wiesława Myśliwskiego. A jeżeli chodzi o poezję to do mojego serca najbardziej trafia Stanisław Barańczak, który tworzył poezję tak bardzo aktualną i kiedyś i teraz, że biorąc do rąk jego zbiór wierszy, wyłączam się na wiele godzin.

- -  Rozmowa z dnia 8.11.2017 r.  - -

Sukcesy:

Wydaje się, że człowiek pamięta swoje sukcesy, ale nie do końca tak jest. Musiałam zanurkować w szafie po swoje dyplomy, żeby móc je wymienić. Poza swoimi indywidualnymi osiągnięciami, ważne są dla mnie spektakle Teatru Słowa Proscenium, w których brałam udział - ,,Gdy się tedy narodził…”, ,,Ten rzeczy niepokój” i ,,W ziemi jest wszystko”. Te przedstawienia są według mnie ogromnymi sukcesami, ponieważ składają się na nie ciężkie miesiące ciągłej pracy i wymagają skupienia, współpracy oraz umiejętności całej grupy. Na każdy sukces składa się wiele wyjątkowych wspomnień. A oto moje inne sukcesy:

2016

wyróżnienie w 61. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w eliminacjach wojewódzkich

Nagroda Główna  w XII Wojewódzkich Spotkaniach ze Sztuką Słowa ~Wiara~Nadzieja~Miłość~

II nagroda w XII Wojewódzkich Spotkaniach ze Sztuką Słowa ~Wiara~Nadzieja~Miłość~

2015

II miejsce w Konkursie Sztuk Militarnych w Turnieju Recytatorskim

Laureat XI Wojewódzkich Spotkań ze Sztuką Słowa ~ Wiara ~ Nadzieja ~ Miłość ~

Nagroda IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów "Przebudzeni do Życia"

I miejsce w Konkursie Recytatorskim XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada"

Nagroda III – stopnia XX Jesiennego Turnieju Recytatorskiego "Romantycznie"

2014

II miejsce w VIII Zachodniopomorskim Konkursie Recytatorskim "O Złotą Lirę Kornela Ujejskiego"

III Nagroda X Wojewódzkich Spotkań ze Sztuką Słowa ~ Wiara ~ Nadzieja ~ Miłość ~

Nagroda XIX Jesiennego Turnieju Recytatorskiego dla Gimnazjalistów

2013

Laureat 15. Jubileuszowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej WP czerwiec

 

kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii