#Recytator_ST – Marysia Świłpa

Scena, ludzie, poszukiwanie siebie - to pierwsze rzeczy o jakich się myśli widząc tę młodą i energiczną osobę. Jakiś czas temu w innej rozmowie poświęconej teatrowi, zajęciom warsztatowym i fotografii podzieliła się swoją małą tajemnicą - "(...)przecież te ćwiczenia wywołują w nas tyle różnych emocji, pozycji, ruchów, że to jest niesamowite. (...) Często też myślę o kolorach, bo to jedno z moich ulubionych ćwiczeń, takie szybkie, wyraziste zmiany i podczas sesji też trzeba robić szybkie zmiany."


W ST pojawiła się w styczniu 2015 r. i od tamtej pory obserwujemy jak zmienia się jej świat i jak dojrzewa wraz ze swoim zmieniającym się pojmowaniem sztuki i tego, czego od niej chce i co może jej dać. Pierwsze indywidualne zajęcia z naszymi instruktorami odbyła w kwietniu 2018 r. a teraz przed nami kolejny rok.

Marcin Gargas

...

Cześć! dzień dobry!

Nazywam się Maria Świłpa, chodzę do Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi do klasy „europejsko-filmowej”. Za kilka miesięcy będę uważana za osobę dorosłą, jednak ja twierdzę, że określenie „pełnoletnia” bardziej mi odpowiada. W dorosłym życiu często trzeba podejmować decyzje i ponosić za nie konsekwencje. To jest chyba coś, czego boję się najbardziej - podejmowanie decyzji i być za coś odpowiedzialnym.

Nienawidzę też siedzenia bez sensu, marnowania życia. Dlatego wraz z rodzicami – jako mała dziewczynka z nadmierną energią – szukałam jakieś aktywności, dzięki której trochę się „wyszaleję”: karate, żaglówki, śpiewanie w zespole szantowym, gra na pianie, taniec towarzyski, piłka nożna i wszelkie inne sporty, lecz cały czas było mi mało albo zaczynało mnie to po pewnym czasie nudzić. W szkole podstawowej zawsze prowadziłam jakieś uroczystości, dostawałam główne role w jasełkach czy innych występach. Było to dla mnie normalne. Nie zastanawiałam się nigdy nad tym, ale sprawiało mi to przyjemność.

 

Ze sceną od młodu po kres życia?

Jako dziecko chciałam zostać lekarzem albo pielęgniarką, żeby pomagać ludziom i spotykać co chwile inne przypadki chorób, przecież to nie mogło by mi się znudzić. W 6 klasie pierwszy raz wzięłam udział w konkursie recytatorskim, który wygrałam, co też nie było dla mnie czymś zaskakującym, bo często wygrywałam, a na lekcji języka polskiego za recytowanie wiersza dostawałam „6+”. Kiedy w gimnazjum ogłoszono konkurs recytatorski trochę się bałam, bo przecież byłam wtedy pierwszakiem i wszystko było dla mnie nowe i już nie takie oczywiste. Ku mojemu zdziwieniu przeszłam etap szkolny i wylądowałam na eliminacjach miejskich. W jury między innymi zasiadała Pani Iwona Mirońska Gargas. Podeszła do mnie po konkursie i zaproponowała, żebym przyszła do niej na zajęcia do Studia Teatr. Poszłam i zakochałam się.

 

kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii

Na czym polegało to zakochanie?

Im dłużej tam chodziłam tym bardziej zdawałam sobie sprawę, że wcale nie jestem taka dobra jak mogło by mi się to wydawać. Nie wiedziałam tyle, że aż mnie to fascynowało. Na każdych zajęciach czy warsztatach zaskakiwałam sama siebie. Pójście na te zajęcia było moją najlepszą decyzją. Uwielbiam następstwa tej decyzji, którymi są moje większe lub mniejsze sukcesy.

 

Dobrze się  złożyło…

Uważam, że w życiu nie dzieje się nic z przypadku, każda napotkana osoba wnosi coś do mojego życia, czy to przez rozmowę, wywołane we mnie emocje, może przedstawienie swojego poglądu na świat, które może być zupełnie inne od mojego. Jedną z takich osób był Michał Rybak, który również chodził na zajęcia do Pani Iwony, a dzisiaj jest na drugim roku Akademii Teatralnej we Wrocławiu. Zaproponował mi wstąpienie do Teatru „Nie Ma” prowadzonego przez Tatianę Malinowską-Tyszkiewicz. Kolejny raz obawiałam się, bo przecież tam są ludzie dużo starsi ode mnie, czy ja podołam temu wszystkiemu. Jednak zostałam tam bardzo miło przyjęta i już mam kilka spektakli za sobą. Na jedną z prób przyszli do nas studenci z Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy jak się okazało robili casting do filmu. Ich pracy przyglądał się i dawał jakieś wskazówki, Sławomir Idziak. Dostałam tam rolę i poznałam Michała Baczyńskiego, który zaproponował mi sesje zdjęciową. W taki sposób  otworzyła się przede mną możliwość pójścia w stronę profesjonalnego modelingu. Nigdy nie przypuszczałam i nawet nie marzyłam, że wszystko się tak jakoś poukłada. Myślę, że Ktoś nad tym wszystkim czuwa i kto wie, co ma dla mnie jeszcze przygotowane.

 

Studio Teatr nauczyło mnie nie tylko świadomości ciała, głosu czy szacunku do drugiego człowieka, który może być moim partnerem na scenie, ale w szczególności pokory i tego, że wcale nie trzeba być najlepszym i to nie wstyd, że czegoś nie rozumiem. Przez konkursy zmuszona byłam do czytania wierszy. Teraz czytam je z przyjemnością i z niecierpliwością czekam na to który wiersz wzbudzi we mnie emocje i jakie one będą.

 

Są w Twoim artystycznym życiu jacyś szczególnie ważni autorzy?

Nie mam ulubionego autora, ale bardzo lubię i szanuję na przykład Wisławę Szymborską, ks. Jana Twardowskiego, czy Marię Pawlikowską Jasnorzewską. Bardzo dużą rolę w tym wszystkim odgrywa moja rodzina ( mama, tata i pięcioro rodzeństwa ) – oni też są tacy trochę zakręceni na punkcie sztuki. Myślę, że wszyscy nawzajem wspieramy się chodzeniem na swoje występy, świętowaniem sukcesów naszych pasji. Nawet Tata, który jest zdecydowanie bardziej odbiorcą sztuki, wspiera mnie i wiem, że jest z nas wszystkich dumny. Przed sobą mam jeszcze wiele niejasności, pomyłek i baaardzo dużo muszę się nauczyć, ale nie poddam się tak łatwo w spełnianiu marzeń .

 

- - Rozmowa z dnia 22.08.2018 r. - -

Sukcesy:

2011
I miejsce- Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Czesława Miłosza

2015
I miejsce - Dzielnicowy Etap Małego Konkursu Recytatorskiego Wyróżnienie
I miejsce - Jesienny Turniej Recytatorski „Romantycznie”
Wyróżnienie - XI Regionalny Konkurs Recytatorski „Szczeciński Parnas”

2016
Laureat - Dzielnicowy Przegląd Małego Konkursu Recytatorskiego
II miejsce - VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej
Laureat - Eliminacje Miejskie Małego Konkursu Recytatorskiego
Wyróżnienie 2st - Eliminacje Wojewódzkie Mały Konkurs Recytatorski

2017
I miejsce - szkolny Konkurs Recytatorski
I miejsce - IX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej

2018
Wyróżnienie - X Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Religijnej oraz Religijnej Poezji Śpiewanej
Laureat - Eliminacje Miejskie 63.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Wyróżnienie - Finał Wojewódzki 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Wyróżnienie - XIV Spotkań Ze Sztuką Słowa ~ Wiara ~ Nadzieja ~ Miłość ~
 

kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii