#Recytator ST – Joanna Szczycińska

Jeśli miałbym opisać Asię jako recytatora musiałbym się bardzo śpieszyć - parafrazując Szymborską i jej opisywanie chmur. Dlaczego? Gdyż zaskakuje mnie przy każdym wyjściu na scenę - zarówno podczas pracy jak i w "gotowej prezentacji". Jest osobą,  którą mogę śmiało określić mianem  mojego odkrycia z warsztatów letnich "Barlinek 2018". Kilkukrotnie wprawiła mnie w osłupienie zarówno jako mówiator jak i w "kreator" działań scenicznych - myślę tu o Jej wkładzie reżyserskim i trafnych pomysłach przy pracy nad mini-spektaklem z tekstów Zbigniewa Herberta. Po Barlinku zacząłem się zastanawiać czy są utwory, z którymi nie umiała by się zmierzyć.
Równie zszokowany - dodajmy, że przyjemnie zszokowany - byłem gdy odkryłem kolejny kawałek jej świata zawarty w esejach czy poezji, którą pisze. (...) Jest to osoba, którą chcę poznawać i nigdy nie mam dość. Zawsze czekam na to co jeszcze w Niej zobaczę, czym się podzieli i co odkryję


- Marcin Gargas

...

„Nigdy nie jest za późno,

Żeby zacząć od nowa,

Żeby pójść inną drogą

I raz jeszcze spróbować.

Nigdy nie jest za późno,

By na stacji złych zdarzeń
Złapać pociąg ostatni
I dojechać do marzeń."

Jan Paweł II

Moje serce jest w całości humanistyczne... Zostało bezlitośnie schwytane i osaczone przez literaturę, psychologię i teatr. Tym pasjom aktualnie poświęcam się w największym stopniu. Jestem tegoroczną finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Na olimpiadzie zajęłam się poetyką Adama Mickiewicza, rozpatrując ją przez pryzmat filozofii spotkania i dialogu. Prawdę mówiąc, bardzo lubię pisać - biorę udział w różnych konkursach literackich oraz piszę „do szuflady“. Słowo i literatura stanowią dla mnie ogromną wartość i nie wyobrażam sobie życia bez możliwości interpretacji tesktów i filozoficznego rozpatrywania sensu tego, co napisane - bądź też wypowiedziane... albowiem jestem także fascynatką słowa mówionego. Stąd też recytacja i teatr. Wspominałam również o psychologii, która od teraz będzie dla mnie najważniejszą dziedziną, gdyż właśnie w tym kierunku będę się kształcić zawodowo. Od tego roku rozpoczynam bowiem studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jeśli chodzi o psychologię, uwielbiam też książki i artykuły o tej tematyce. Kiedy mam więc wolną chwilę, czytam - albo oglądam filmy. To też uwielbiam ?

 

Niech zgadnę, filmy też psychologiczne?

Niekoniecznie. Dla mnie przepis na dobry film to dobrze się spłakać i zakochać w głównym bohaterze - po prostu.
Wiem, nie jest to zbyt wyszukana odpowiedź...

 

A skąd teatr?

Hmmm... z miłości!
Możliwość obcowania ze sztuką poprzez jej odbiór, a co dopiero bycie na scenie i tworzenie jej, to dla mnie ogromny zaszczyt. Uwielbiam to! Wspaniałe jest również, że poprzez teatr uczymy się inaczej odczuwać, doświadczamy czegoś zupełnie innego w sobie, a poza tym dostajemy tyle żyć, ile tylko chcemy - bo przecież na scenie dzisiaj mogę być królewną, a jutro już panem z wielkim wąsem - czy to nie jest magiczne? Poza tym ja byłam bardzo wstydliwym dzieckiem, a występować w przedstawieniach lubiłam od zawsze. Sprawiało mi to mnóstwo frajdy. Tak jakbym, grając inną postać, nie miała się czego wstydzić - bo przecież to nie ja jestem na scenie, to na przykład... Calineczka ?

No dobrze a konkursy recytatorskie? Skąd pomysł aby brać w nich udział?

Przez chęć dzielenia się z innymi swoim spojrzeniem na dany utwór i swoją „prawdą”. Chociaż w tym aspekcie nie mogę za dużo powiedzieć, bo moich doświadczeń z konkursami nie ma zbyt wiele. Do tej pory brałam udział zaledwie w trzech konkursach - dwukrotnie w ~ Wierze ~ Nadziei ~ Miłości ~ oraz raz w Herbertiadzie. Mam jednak zamiar powiększyć tę listę.

 

... ważny dla mnie autor, poeta, prozaik.

Po olimpiadzie udzielałam wywiadu do lokalnej gazety, a pierwsze zdanie, jakie w nim padło, brzmiało: „Naprawdę zakochałam się w Mickiewiczu”. Tak też odpowiem i tutaj. Spędziłam z tym romantykiem tak wiele godzin podczas olimpiady... (pamiętam, że nawet Walentynki), więc wiadomo - musiało zaiskrzyć ?

- - Rozmowa z dnia 25.08.2018 r. - -

Joanna Szczycińska
Proscenitka #73

Sukcesy:

 

2018 r.
- Nagroda za debiut mówiatorski na XIV Spotkaniach ze Sztuką Słowa “~Wiara ~ Nadzieja ~ Miłość~”

 

2019 r.
- II Nagroda podczas XV Spotkań ze Sztuką Słowa “~Wiara ~ Nadzieja ~ Miłość~”