#Recytator ST – Joanna Szczycińska

Jeśli miałbym opisać Asię jako recytatora musiałbym się bardzo śpieszyć – parafrazując Szymborską i jej opisywanie chmur. Dlaczego? Gdyż zaskakuje mnie przy każdym wyjściu na scenę – zarówno podczas pracy jak i w „gotowej prezentacji”. Jest osobą,  którą mogę śmiało określić mianem  mojego odkrycia z warsztatów letnich „Barlinek 2018”. Kilkukrotnie wprawiła mnie w osłupienie zarówno jako mówiator jak i w „kreator” działań scenicznych – myślę tu o Jej wkładzie reżyserskim i trafnych pomysłach przy pracy nad mini-spektaklem z tekstów Zbigniewa Herberta. Po Barlinku zacząłem się zastanawiać czy są utwory, z którymi nie umiała by się zmierzyć.
Równie zszokowany – dodajmy, że przyjemnie zszokowany – byłem gdy odkryłem kolejny kawałek jej świata zawarty w esejach czy poezji, którą pisze. (…) Jest to osoba, którą chcę poznawać i nigdy nie mam dość. Zawsze czekam na to co jeszcze w Niej zobaczę, czym się podzieli i co odkryję


– Marcin Gargas

„Nigdy nie jest za późno,

Żeby zacząć od nowa,

Żeby pójść inną drogą

I raz jeszcze spróbować.

Nigdy nie jest za późno,

By na stacji złych zdarzeń
Złapać pociąg ostatni
I dojechać do marzeń.”

Jan Paweł II

Moje serce jest w całości humanistyczne… Zostało bezlitośnie schwytane i osaczone przez literaturę, psychologię i teatr. Tym pasjom aktualnie poświęcam się w największym stopniu. Jestem tegoroczną finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Na olimpiadzie zajęłam się poetyką Adama Mickiewicza, rozpatrując ją przez pryzmat filozofii spotkania i dialogu. Prawdę mówiąc, bardzo lubię pisać – biorę udział w różnych konkursach literackich oraz piszę „do szuflady“. Słowo i literatura stanowią dla mnie ogromną wartość i nie wyobrażam sobie życia bez możliwości interpretacji tesktów i filozoficznego rozpatrywania sensu tego, co napisane – bądź też wypowiedziane… albowiem jestem także fascynatką słowa mówionego. Stąd też recytacja i teatr. Wspominałam również o psychologii, która od teraz będzie dla mnie najważniejszą dziedziną, gdyż właśnie w tym kierunku będę się kształcić zawodowo. Od tego roku rozpoczynam bowiem studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jeśli chodzi o psychologię, uwielbiam też książki i artykuły o tej tematyce. Kiedy mam więc wolną chwilę, czytam – albo oglądam filmy. To też uwielbiam ?

 

Niech zgadnę, filmy też psychologiczne?

Niekoniecznie. Dla mnie przepis na dobry film to dobrze się spłakać i zakochać w głównym bohaterze – po prostu.
Wiem, nie jest to zbyt wyszukana odpowiedź…

 

A skąd teatr?

Hmmm… z miłości!
Możliwość obcowania ze sztuką poprzez jej odbiór, a co dopiero bycie na scenie i tworzenie jej, to dla mnie ogromny zaszczyt. Uwielbiam to! Wspaniałe jest również, że poprzez teatr uczymy się inaczej odczuwać, doświadczamy czegoś zupełnie innego w sobie, a poza tym dostajemy tyle żyć, ile tylko chcemy – bo przecież na scenie dzisiaj mogę być królewną, a jutro już panem z wielkim wąsem – czy to nie jest magiczne? Poza tym ja byłam bardzo wstydliwym dzieckiem, a występować w przedstawieniach lubiłam od zawsze. Sprawiało mi to mnóstwo frajdy. Tak jakbym, grając inną postać, nie miała się czego wstydzić – bo przecież to nie ja jestem na scenie, to na przykład… Calineczka ?
kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii

No dobrze a konkursy recytatorskie? Skąd pomysł aby brać w nich udział?

Przez chęć dzielenia się z innymi swoim spojrzeniem na dany utwór i swoją „prawdą”. Chociaż w tym aspekcie nie mogę za dużo powiedzieć, bo moich doświadczeń z konkursami nie ma zbyt wiele. Do tej pory brałam udział zaledwie w trzech konkursach – dwukrotnie w ~ Wierze ~ Nadziei ~ Miłości ~ oraz raz w Herbertiadzie. Mam jednak zamiar powiększyć tę listę.

 

… ważny dla mnie autor, poeta, prozaik.

Po olimpiadzie udzielałam wywiadu do lokalnej gazety, a pierwsze zdanie, jakie w nim padło, brzmiało: „Naprawdę zakochałam się w Mickiewiczu”. Tak też odpowiem i tutaj. Spędziłam z tym romantykiem tak wiele godzin podczas olimpiady… (pamiętam, że nawet Walentynki), więc wiadomo – musiało zaiskrzyć ?

– – Rozmowa z dnia 25.08.2018 r. – –

Sukcesy:

2018 r.
Nagroda za debiut mówiatorski na Spotkaniach ze Sztuką Słowa ~ Wiara ~ Nadzieja ~ Miłości ~

2019 r.
II Nagroda podczas Spotkań ze Sztuką Słowa ~ Wiara ~ Nadzieja ~ Miłości ~

 

kliknij w zdjęcie aby przejść do galerii

Author: Marcin