#Recytator_ST – Natasza Gabińska

Moim mottem, którym staram się kierować w życiu są słowa Martina Luthera Kinga Jr.:

„Jeśli nie możesz lecieć - biegnij

Jeśli nie możesz biec - idź,

Jeśli nie możesz iść - czołgaj się

Ale bez względu na wszystko posuwaj się na przód.”

Uważam, że niezależnie od tego jaka jest sytuacja życiowa, nie możemy się poddawać. Z każdej porażki należy wyciągnąć wnioski i dalej robić, to co się kocha. Nawet, jeśli zajmie to całe życie. Tego nauczył mnie sport. Dążenia do celu, nawet małymi kroczkami. Ale zawsze do przodu, nigdy w tył.

Nazywam się Natasza Gabińska, mam 12 lat i uczę się w 6 klasie szkoły podstawowej. Swój wolny czas dzielę między moje dwie pasję: karate i teatr. Sport uczy mnie każdego dnia: organizacji, dążenia do określonego celu, nie poddawania się. Natomiast zajęcia teatralne czy recytatorskie sprawiły, że jestem pewniejsza siebie, umiem lepiej radzić sobie ze stresem a na pewno  jestem wrażliwsza na otaczający świat.

Poza moimi zajęciami dodatkowymi, najchętniej gram w gry z koleżankami, rysuje oraz bawię się z moją młodszą siostrą Niną.

 

 

Jakie były Twoje początki recytatorskie?

W wieku 7 lat, zostałam wybrana przez moją wychowawczynię na swój pierwszy konkurs recytatorski w innej szkole. Zakończył się on dla mnie bez sukcesu, ale nie poddałam się i w tym samym roku wzięłam udział w szkolnych eliminacjach do Małego Konkursu Recytatorskiego, gdzie zajęłam 2 miejsce. Później były kolejne eliminacje, kolejny konkurs…. I tak zrodziła się moja nowa pasja.

Jak trafiłaś do ST w tak młodym wieku?

Ze Studiem Teatr pierwszy kontakt miałam w 3 klasie, kiedy w Konkursie Recytatorskim „Nie wyrastaj z marzeń”, otrzymałam nagrodę w postaci zaproszenia na miesięczne zajęcia teatralne, właśnie w Studio Teatr. Ostatecznie nie wzięłam w nich udziału, ale kontakt pozostał. Na dobre przygoda ze ST rozpoczęła się ponad rok temu, od zajęć indywidualnych z panem Marcinem Gargasem. Pamiętam, że bardzo bałam się pierwszego spotkania. Do tej pory  do Konkursów przygotowywała mnie moja mama a teraz miałam otworzyć się przed kimś zupełnie obcym. Ale nie było tak źle i pomimo tego, że mój instruktor czasem mi nie wierzy, w to co mówię i mam problemy z koncentracją, współpracuje się nam bardzo dobrze 🙂 Naszym pierwszym małym sukcesem było uzyskanie przez mnie  tytułu Laureata w etapie dzielnicowym MKR. Niestety nie miałam możliwości dalszego udziału w Konkursie, z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju. W bieżącym roku szkolnym, rozpoczęłam również zajęcia teatralne w grupie dziecięcej ST, przerwane również przez pandemię 🙁

 

 

Jakie znaczenie ma poezja dla tak młodej i sportowo zapracowanej osoby jak Ty?

W moim sportowym, zabieganym tygodniu, poezja jest dla mnie czymś innym i nowym. Do tej pory kojarzyła mi się z wierszami dla dzieci. Małymi krokami uczę się ją czytać i rozumieć. Zaczynam zwracać uwagę na rzeczy, których wcześniej nie widziałam. Poezja pozwala mi się przenieść w inny świat.

 

 

Czy zdążyłaś już odkryć jakiegoś wyjątkowego pisarza lub poetę w swoim życiu? Takiego, którego określiła byś mianem ulubionego?

Nie mam jeszcze ulubionych autorów. Tak jak wspomniałam wcześniej, jestem na początku swojej starszej, recytatorskiej drogi. Powoli wychodzę z dziecięcej literatury. Bardzo lubię twórczość Ludwika Jerzego Kerna, ponieważ jest ponadczasowa. Pod przykrywką prostych utworów dla dzieci, kryją się  poważne problemy, historie. Każdy może zinterpretować je na swój sposób.

 

-- rozmowa przeprowadzona z mamą, Martą Gabińską 😉 w dniu 07.04.2021 r. --

Sukcesy:

 

2017
- Wyróżnienie I stopnia w Dzielnicowym Przeglądzie Małego Konkursu Recytatorskiego
- III miejsce w Konkursie Recytatorskim „Językowe Łamańce”
- III miejsce w V Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Maciusiobajanie”

 

2018
- Tytuł Laureata w Dzielnicowym Przeglądzie Małego Konkursy Recytatorskiego
- Tytuł Laureata w Eliminacjach Miejskich Małego Konkursu Recytatorskiego
- Wyróżnienie w Finale Wojewódzkim Małego Konkursu Recytatorskiego
- II miejsce w VIII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Nie wyrastaj z marzeń” (etap wojewódzki)
- II miejsce VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Maciusiobajanie”
- I miejsce w Konkursie Recytatorskim „Językowe Łamańce”

 

2020
- Tytuł Laureata w Dzielnicowym Przeglądzie Małego Konkursu Recytatorskiego - brak kontynuacji konkursu, ze względu na pandemię

 

2021
- wyróznienie w finałach wojewódzkich Małego Konkursu Recytatorskiego