Październikowe sukcesy naszych recytatorów

XVI edycja Ogólnopolskich Spotkań ze Sztuką Słowa "Wiara ~ Nadzieja ~ Miłość" niestety już za nami. Konkurs odbył się wyjątkowo w październiku ze względu na brak możliwości zorganizowania go w czasie trwania zeszłorocznej pandemii. Udział wzięło prawie czterdzieścioro recytatorów - 24 osoby w kategorii Szprotek stawiających swoje pierwsze kroki w dziedzinie recytacji oraz czternaścioro bardziej od nich doświadczonych Wielorybów. W tegorocznej edycji zaprezentować mogły się również tak zwane Rekiny.
Prezentacje uczestników były na bardzo wysokim poziomie. Wśród podopiecznych Pani Iwony Mirońskiej-Gargas i Pana Marcina Gargasa pojawiło się liczne grono nagrodzonych osób. Wyróżnione w kategorii Szprotek zostały: Julia Gryczyńska i Karolina Korzeniewska reprezentujące Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, Laura Naklicka (Studio Teatr) oraz Aleksandra Kałucka (Studio Teatr). III Nagrody trafiły do Kacpra Bujakowskiego (Teatr Słowa Proscenium) i Marii Zarzyckiej (Studio Teatr). Nagrodę II zdobyli Oliwier Piecuch oraz Agata Terebus z Klubu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie oraz Nazari Bunchuck ze Studia Teatr. Nagrodę I przyznano Alicji Kopaczewskiej również reprezentującej Klub 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Wśród wielorybich laureatów także pojawili się recytatorzy współpracujący z naszymi instruktorami. Wyróżnienia otrzymali Konrad Prill i *** - oboje reprezentowali Teatr Słowa Proscenium. Cztery równorzędne Nagrody zdobyły następujące osoby: Pani Małgorzata Wilczewska i Andżelika Felczak - reprezentantki Teatru Słowa Proscenium, Kinga Rozkrut jako recytatorka Studia Teatr oraz Oleksandra Kowtun z Nieoficjalnego Fanklubu Miłośników Studia Teatr. Jury przyznało także tytuł Wybitnego Wieloryba Inez Wilczewskiej (Studio Teatr) oraz Karolowi Moszczukowi (Teatr Słowa Proscenium).
Wśród tego szerokiego grona pojawiła się również zwyczajowa nagroda za recytatorski debiut, którą otrzymała Oliwia Rokoszewska ze Studia Teatr.
Przyznano także nagrody pozaregulaminowe: dla najlepszego Rekina, którym został Pan Marcin Gargas z Teatru Słowa Proscenium. Dodatkowo za doskonałą interpretację tekstów w języku nie-ojczystym, nagrody otrzymują: Oleksandra Kowtun i Nazari Bunchuck.
Chciałabym serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom Spotkań, bez względu na werdykt. Myślę, że w wyjściu na scenę nie chodzi o "pokonywanie" innych recytatorów, a o przełamywanie własnych barier, poradzenie sobie z własnymi lękami wywołanymi koniecznością poddania się ocenie. Wymaga to ogromnej odwagi, dzięki której mogliście podzielić się z innymi swoimi emocjami, sposobem patrzenia na świat, ale także - w myśl nazwy konkursu - swoją wiarą, nadzieją i miłością. To właśnie sprawia, że Spotkania mają taki wyjątkowy charakter i magiczną atmosferę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wasz udział w konkursie, ale również gdyby nie ciężka praca organizujących go instruktorów - Pani Iwony i Pana Marcina. Drodzy instruktorzy, dziękuję, że nadal znajdujecie w sobie siłę i potrzebę do kontynuowania tego przedsięwzięcia, do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją do żywego słowa. Jestem wdzięczna, że miałam możliwość już trzeci (liczę na to, że nie ostatni) raz stać się częścią tej jednej, wielkiej (łącznie z Rekinami ponad czterdzieści osób na konkursie to jednak całkiem sporo ) i recytatorskiej rodziny, którą razem dla mnie i dla wielu innych swoich podopiecznych stworzyliście.

 

Andżelika Felczak