#Recytator_ST – Hanna Babińska

Nazywam się Hanna Babińska i mam 16 lat. Aktualnie chodzę do 3 klasy liceum o profilu humanistycznym. Swoją przygodę z recytacją zaczęłam już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Wtedy jako małe, sześcioletnie dziecko zaczęłam brać udział w szkolnych konkursach recytatorskich i od 1 do 3 klasy podstawówki uczęszczałam na koło teatralne. W 2018 roku przyszłam do Pani Iwony Mirońskiej- Gargas na swoje pierwsze zajęcia recytatorskie i byłam pod wrażeniem. Grupowe zajęcia w Studiu Teatr rozpoczęłam w tym samym roku i zostałam do dziś. Interesuję się psychologią, kryminalistyką i oczywiście recytacją oraz teatrem. Zbieram kamienie szlachetne i minerały, w wolnych chwilach uwielbiam czytać książki.

 

Czym starasz się kierować w przygotowaniach do konkursów?

Podczas przygotowań do konkursów, zwracam uwagę zarówno na technikę recytacji jak i sens słów płynących z wybranego tekstu. Utwory, które wybieram zazwyczaj w jakiś sposób przykuwają moją uwagę, odnajduję w nich drugie dno lub po prostu utożsamiam się z tekstem. Ważne jest dla mnie, żeby słowa, które wypowiem przed publicznością miały znaczenie. Na konkursach liczy się dla mnie przekaz. Kładę nacisk na to, aby mój tekst dotarł do widowni i został zrozumiany oraz wysłuchany, a także, żeby mi samej występ przyniósł zadowolenie i satysfakcję.

 

Skąd pomysł na konkursy?

Postanowiłam brać udział w konkursach, ponieważ uważam, że spotkania ze sztuką są niesamowicie istotne. Wyjście na scenę pomaga mi także otworzyć się przed innymi ludźmi oraz umacniać pewność siebie.

 

Czy wiążesz swoją przyszłość z recytacją i/lub teatrem?

Kiedyś bardzo chciałam zostać aktorką i pracować na scenie, ale z biegiem czasu to się zmieniło. Recytację i teatr traktuję jako formę wyrażania siebie. Jest to dla mnie bardzo rozwijające, ale na tę chwilę myślę, że moja przyszłość pójdzie w innym kierunku.

 

Co daje ci wychodzenie na scenę?

Wychodząc na scenę, mam możliwość otworzenia się i przekazania czegoś innym ludziom. Poprzez słowa zawarte w utworach wyrażam swoje emocje. Scena pozwala mi również pokonywać swoje bariery i dzięki niej zdobywam doświadczenie.

 

Czy jakiś autor lub autorka szczególnie Cię porusza?

Moim zdaniem każdy autor jest niesamowity na swój sposób i cenię każdego twórcę.

- -  Rozmowa z dnia 18.09.2022 - -

Sukcesy:

 

2022
- Wyróżnienie 17. Ogólnopolskich Spotkań ze Sztuką Słowa - Wiara, Nadzieja, Miłość. - kategoria Szprotek
- Nagroda Kierownika Klubu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie podczas 17. Ogólnopolskich Spotkań ze Sztuką Słowa - Wiara, Nadzieja, Miłość.