#Recytator_ST – Laura Chmielewski

Nazywam się Laura Chmielewski, mam 15 lat i mieszkam w Szczecinie.
Większość mojego dzieciństwa spędziłam w Berlinie. Chodziłam tam do przedszkola oraz do szkoły, uczęszczałam również na balet, z którym wystąpiłam w berlińskiej operze i na innych licznych scenach. Zagrałam również w dwóch musicalach. Kiedy przeprowadziłam się do Polski musiałam się nauczyć pisać oraz dobrze mówić po polsku. W 2018 zdecydowałam się na szkołę muzyczną, gdzie uczę się gry na flecie poprzecznym już 5. rok. Szkołę I stopnia zakończyłam w czerwcu 2022 z bardzo dobrym wynikiem i dostałam się do szkoły II stopnia w Szczecinie. Śpiewam również w chórze Voci Veloci z którym występuję w kraju i zagranicą.  Moim największym marzeniem jest zostać w aktorką. Już od najmłodszych lat zachwycała mnie scena, a mając 13 lat zdecydowałam się na rozwijanie moich zainteresowań w tym kierunku, dlatego w maju 2022 r. zaczęłam przygodę z teatrem w Studio Teatr, w którym mogę rozwijać moją pasję.

 

 

Czym starasz się kierować w przygotowaniach do konkursów?

Podczas przygotowań do konkursów staram się zwracać uwagę na poprawną wymowę tekstu oraz jego przekaz. Ważne jest dla mnie, aby tekst dotarł do słuchacza i go poruszył.  

 

 

Skąd pomysł na konkursy?

W trakcie warsztatów teatralnych w Barlinku, pierwszy raz zetknęłam się z recytacją. Zaprezentowałam wtedy fragment Pana Tadeusza. Bardzo mi się to spodobało, chociaż występ nie należał do udanych.  Postanowiłam więc spróbować jeszcze raz swoich sił.  Konkursy dają mi możliwość obycia się ze sceną, sprawdzenia swoich umiejętności, oswojenie się z rywalizacją i ze stresem. Wygrana nie jest dla mnie najważniejsza. Bycie na scenie jest dla mnie przyjemnością i daje mi dużo satysfakcji. 

 

 

Czy wiążesz swoją przyszłość z recytacją i/lub Teatrem?

W przyszłości chciałabym zostać aktorką nie tylko teatralną, ale również filmową. Bardzo bym chciała grać na scenach z różnymi, wspaniałymi ludźmi, z którymi mogłabym dzielić wspólną pasję. Na razie jeszcze sporo pracy przede mną. I mam wielką nadzieję, że moje marzenie się spełni.

 

 

Co daje ci wychodzenie na scenę?

Dzięki wychodzeniu na scenę zdobywam coraz więcej pewności siebie oraz zbieram doświadczenia. Kiedy stoję na scenie zapominam o świecie i wchodzę w świat sztuki.  Recytując mogę przekazywać słuchaczom emocje oraz wiedzę, którą zdobyłam podczas pracy nad tekstami. Scena również daje możliwość otworzenia się przed innymi. 

 

Czy jakiś autor lub autorka szczególnie Cię porusza?

 

Ze względu na to, że wiele lat spędziłam w Niemczech, nie poznałam jeszcze wielu wspaniałych polskich poetów. Bardzo lubię wiersze Johanna Wolfganga Goethe i Wisławy Szymborskiej. Wiersze Juliana Tuwima również należą do moich faworytów. Przenoszą mnie do czasów mojego dzieciństwa. 

 

-- rozmowa z dnia 19.01.2023 r. --

Sukcesy:

 

2023
- wyróżnienie 18. Szczecińskich Spotkań ze Sztuką Słowa - kategoria Szprotek.