_IWONA MIROŃSKA GARGAS_

- -  Rozmowa z dnia 1.09.2018 r.  - -

Kiedy Pani stwierdziła, że chce zostać Pani instruktorem teatralnym?

Teatr, jego magia, fascynował mnie od dziecka. Był dla mnie jak świat po drugiej stronie lustra, jak inny, wymarzony i nieosiągalny wymiar. Zawsze pragnęłam jebyć go częścią... Jako bardzo młoda dziewczyna byłam szalenie zakompleksioną osobą, bez wiary we własne możliwości, ba! nawet bez świadomości, że być może są we mnie jakiekolwiek możliwości! I właśnie z powodu tych kompleksów i braku wiary w siebie samą nie zdobyłam się na odwagę by pójść na zajęcia teatralne w liceum, do którego chodziłam i gdzie przygotowywano chętnych do 15. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (w tym roku była jego  63. edycja!) Teraz wiem, że powinnam to zrobić, ale wówczas... Zatem kilka lat później, kiedy uświadomiłam sobie, że nie mogę zostać zawodową aktorką postanowiłam poszukać innej możliwości spotkania z marzeniem, innej mojej obecności na scenie. By móc chociaż w bardzo małej skali dotknąć tego mojego marzenia, ukończyłam szkołę przygotowującą mnie do zawodu instruktora teatralnego. Uczyłam się w niej reżyserii, sztuki aktorskiej, grałam w spektaklach – takie małe szczęście :), a później jako instruktor uczyłam się tego, jak pomagać młodym ludziom w przełamywaniu ich lęków, niewiary we własne możliwości i jak pomagać w spełnianiu ich teatralnych marzeń. Było to bardzo, bardzo dawno temu... miałam wówczas 21 lat.

Tu znajdziesz resztę rozmowy

Laudacja wygłoszona podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego, Iwonie Mirońskiej Gargasa

"Iwona Mirońska – Gargas to przykład osoby, która swoje zainteresowania przekuła w pracę zawodową a następnie w życiową pasję. To osoba, która zaraża  pasją do słowa – do pięknego słowa już od zgoła 40 lat. Słowo jednak to nie tylko warsztat – to również wartość, które ze sobą niesie."

Czytaj dalej

Paweł Majewicz

          Z wykształcenia, zamiłowania i wykonywanego zawodu jestem instruktorem teatralnym. Przez ponad 40 lat pracy w placówkach kultury zdobywałam wiedzę i doświadczenie instruktorskie ucząc się od wybitnych nauczycieli, między innymi od Jarosława Gajewskiego, Stanisława Górki, Ireny Jun, Wiesława Komasy, Ryszarda Olesińskiego, Wojciecha Siemiona, Bożeny Suchockiej, Lecha Śliwonika, Jana Zdziarskiego, Łucji Żarneckiej (Akademia Teatralna w Warszawie) oraz Tadeusza Malaka, Moniki Rasiewicz, Ziuty Zającówny (PWST Kraków).

          Mój zawodowy dorobek to 122 wyreżyserowane spektakle, programy i widowiska poetyckie oraz koncerty misteryjne i pasyjne, a także koncerty wieńczące konkursy recytatorskie; 120 nagród i wyróżnień otrzymanych w konkursach o zasięgu wojewódzkim oraz 288 nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach recytatorskich, w tym wiele tytułów Grande Prix, łącznie z GP 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. (Dawid Dziarkowski, laureat tej najbardziej prestiżowej w Polsce nagrody recytatorskiej jest jedną z jedenastu osób, które zostały Wielkim Pierwszym w ponad sześćdziesięcio trzy letniej historii tego konkursu).

         W 2013 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury teatralnej,  otrzymałam Medal 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej, w roku 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mi Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2017 roku, za propagowanie kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi oraz patriotycznymi, zostałam Laureatką Nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego.